Islandia jako pierwszy zachodnioeuropejski kraj uznaje Palestynę

Data: 3 Grudnia 2011

Islandzki parlament zagłosował we wtorek za uznaniem Terytoriów Palestyńskich za niezależne państwo. Według słów islandzkiego ministra spraw zagranicznych Ossura Skarphedinssona Islandia to pierwszy zachodnioeuropejski kraj, który to uczynił.

Wniosek został symbolicznie przyjęty w doroczny ONZ-owski Międzynarodowy Dzień Solidarności z Narodem Palestyńskim (29 listopada).

Uchwała islandzkiego parlamentu pozwalająca na uznanie Państwa Palestyńskiego w granicach sprzed Wojny Sześciodniowej w 1967 r. została przegłosowana 38 głosami na 63 miejsca.

„Równocześnie parlament ponagla Izraelczyków i Palestyńczyków do starań o porozumienie pokojowe w oparciu o prawo międzynarodowe i rezolucje ONZ, co obejmuje obustronne uznanie państwa Izrael i państwa Palestyna”, mówiła uchwała zaproponowana przez islandzkiego ministra spraw zagranicznych.

Wezwała ona również wszystkie strony do zaprzestania przemocy i przypomniała o prawie palestyńskich uchodźców do powrotu do swoich domów.

Spodziewa się, iż uznanie Palestyny przez Islandię urośnie do nieco więcej niż symbolicznego aktu, gdyż Władze Palestyńskie zabiegają o uznanie Palestyny przez ONZ.

Palestyńczycy, którzy przebywają w Islandii, z entuzjazmem przyjęli decyzję jej władz o uznaniu niepodległości i suwerenności Państwa Palestyńskiego mając nadzieję, że dołączą do niej również inne kraje.

Na podst.: Reuters i Associated Press

Źródło

____________

Zobacz koniecznie:

Islandzka lekcja dla całego świata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s